Techniki zdobienia

Poznaj nasze techniki zdobienia

Druk cyfrowy

Metoda druku wykorzystywana najczęściej do znakowania powierzchni płaskich lub gadżetów 3D. Dzięki stosowaniu tej techniki możliwa do osiągnięcia jest fotograficzna jakość nadruku, przy zachowaniu głębi barw. Nadruk w tej metodzie jest nanoszony bezpośrednio na powierzchnię produktu. Niezwykła precyzja druku pozwala nie tylko na odzwierciedlenie pełnokolorowych zdjęć, ale również druk do krawędzi, co znacząco powiększa pole zadruku.

Grawer laserowy

Technika wykorzystywana najczęściej do znakowania powierzchni z metalu, szkła lub drewna, jednak można ją stosować również na innych materiałach takich, jak: skóra, karton, tworzywa sztuczne. Przy pomocy lasera projekt jest wypalany na przedmiocie, co sprawia, że jest on niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne.

Naklejka epoksydowa

Naklejka z wydrukiem oraz warstwa epoksydowa nakładana na wydruk dają w połączeniu efekt 3D.  Przezroczysta warstwa po zastygnięciu tworzy doskonałą izolację nadruku, dzięki czemu chroni go przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Naklejka epoksydowa daje możliwość wielkolorowego druku "full color". Dzięki warstwie klejącej bez trudu można ją przytwierdzić do powierzchni przedmiotu.

Tampondruk

Technika druku pośredniego, zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal itp.

Druk sublimacyjny

Technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk (CMYK) wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na przedmiot. Można tą techniką wykonać nadruk zarówno na kubkach porcelitowych jak i na tkaninach poliestrowych.

Sitodruk 3D

Technika identyczna jak w przypadku klasycznego sitodruku z tą różnicą, iż do farby dodawany jest specjalny spulchniający dodatek. Powoduje to "puchnięcie" nadruku dając tym samym efekt 3D. Istnieje możliwość połączenia klasycznego sitodruku z drukiem 3D dla uzyskania jeszcze ciekawszego efektu.

Haft komputerowy

Technika znakowania materiałów tekstylnych. Polega na wyhaftowaniu na określonym materiale projektu, wzory graficznego,  którym może być np.: logotyp firmy. Haft jest jedną z bardziej eleganckich technik znakowania odzieży. Możliwe jest uzyskanie wielokolorowych motywów, a dzieki zastosowaniu metaliczynych kolorów nici - złota lub srebrna nitka - nadaje produktowi niepowtarzalny efekt. Należy równiez do grupy najtrwalszych technik znakowania.

Sitodruk

Technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Głównie wykorzystywana do druku tekstyliów. Za jej pomocą można również drukować płaskie przedmioty z tworzyw sztucznych.

Tłoczenie

Jest metodą polegającą na odciśnięciu  na produkcie znaku graficznego. Wykorzystuje się tu specjalnie przygotowana matrycę, ciśnienie i wysoką temperaturę. Tłoczenie jest możliwe na materiałach skórzanych, ale również skóropodobnych czy tworzywach. Dzięki użyciu specjalnej folii, istnieje możliwość tłoczenia w kolorach.


Termotransfer

Metoda, która polega na wydruku motywu graficznego na specjalnym papierze lub folii oraz przeniesieniu go na znakowany przedmiot w specjalnej prasie w wysokiej temperaturze. Termotransfer z powodzeniem można wykorzystywać do zdobienia materiałów o nierównej strukturze i na różnych podłożach.